venue burgee

NSC/BYC One-Design, Spring Series, 2024

Ottawa, Ontario, Canada

event burgee

Results as of 20:59 on June 20, 2024

Contents

C&C 27 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Race 1
May 16
Race 2
May 23
Race 3
May 30
Race 4
June 6
Race 5
June 13
Race 6
June 20
Total Net
1st Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC   (4.00) 2.00 1.00 1.00   1.00 9.00 5.00
2nd Makai C&C 27-3 44050 Young, Renée NSC   1.00 (4.00) 2.00 2.00   3.00 12.00 8.00
3rd Aragorn C&C 27-3 24954 Corner, Doug NSC   5.00 (8.00) 3.00 6.00   2.00 24.00 16.00
4th Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC   2.00 6.00 4.00 8.00   (10.00) 30.00 20.00
5th Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC   7.00 3.00 5.00 7.00   (14.00 DNC) 36.00 22.00
6th Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC   (14.00 DNC) 5.00 6.00 9.00   5.00 39.00 25.00
7th Kolika C&C 27-4 74150 Massicote, Eric NSC   6.00 7.00 (12.00 DNF) 10.00   8.00 43.00 31.00
8th Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC   (14.00 DNC) 1.00 14.00 DNC 3.00   14.00 DNC 46.00 32.00
9th Atelic C&C 27-3 690 Hall, Tom NSC   8.00 11.00 DNS (12.00 DNF) 5.00   9.00 45.00 33.00
10th Windscot C&C 27-4 74169 Tremblay, Rejean NSC   3.00 9.00 8.00 (14.00 DNC)   14.00 DNC 48.00 34.00
11th Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC   (14.00 DNC) 14.00 DNC 7.00 14.00 DNC   4.00 53.00 39.00
12th Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC   (14.00 DNC) 14.00 DNC 14.00 DNC 4.00   7.00 53.00 39.00
13th Blue Heron C&C 27-3 270689 Vermaeten, Frank NSC   9.00 (14.00 DNC) 12.00 DNF 14.00 DNC   6.00 55.00 41.00

J-22 Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Race 1
May 16
Race 2
May 23
Race 3
May 30
Race 4
June 6
Race 5
June 13
Race 6
June 20
Total Net
1st J Crüe J-22 788 Rae, John NSC   1.00 2.00   6.00   1.00 10.00 10.00
2nd TBD J-22 815 Levac, Jean NSC   10.00 DNC 1.00   2.00   7.00 20.00 20.00
3rd Three's Company J-22 457 Fuller, Bill BYC   10.00 DNC 5.00   1.00   5.00 21.00 21.00
4th Jetstream J-22 965 Godbout, Daniel NSC   2.00 8.00 DNF   8.00   4.00 22.00 22.00
5th Knot Bad J-22 673 Fraser, Andrew BYC   10.00 DNC 8.00 DNS   5.00   2.00 25.00 25.00
6th NSC Beagle III J-22 1023 Wilcox, Phil NSC   10.00 DNC 10.00 DNC   3.00   3.00 26.00 26.00
7th Kismet J-22 1489 Parolin, Doris NSC   10.00 DNC 3.00   7.00   6.00 26.00 26.00
8th Haleys Comet J-22 64 Foy, Jamie BYC   10.00 DNC 10.00 DNC   4.00   8.00 32.00 32.00
9th Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC   10.00 DNC 4.00   9.00   10.00 DNC 33.00 33.00

J-24 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Race 1
May 16
Race 2
May 23
Race 3
May 30
Race 4
June 6
Race 5
June 13
Race 6
June 20
Total Net
1st Mojito J-24 5362 Somoza, Vince NSC   5.00 DNC 1.00       1.00 7.00 7.00
2nd Show Down J-24 2561 Hall, Steven NSC   1.00 5.00 DNC       5.00 DNC 11.00 11.00
3rd J-Spot J-24 2594 Weldon, Shona NSC   5.00 NR 5.00 DNC       2.00 12.00 12.00
4th Jalapeno J-24 2600 Norwood, Rae-Anne NSC 1 5.00 DNC 5.00 DNC       5.00 NR 15.00 15.00

J-80 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Race 1
May 16
Race 2
May 23
Race 3
May 30
Race 4
June 6
Race 5
June 13
Race 6
June 20
Total Net
1st Free Radical J-80 360 Rutter, Martin NSC   1.00 1.00 1.00 (2.00)   1.00 6.00 4.00
2nd Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC   (7.00 DNC) 2.00 2.00 1.00   2.00 14.00 7.00
3rd Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC   5.00 DNS (7.00 DNC) 3.00 3.00   4.00 22.00 15.00
4th Echo Beach J-80 130 Goodwill, Dominic NSC   3.00 (7.00 DNC) 4.00 4.00   6.00 24.00 17.00
5th Limbo Rock J-80 888 Grant, Ian NSC   2.00 (7.00 DNC) 7.00 DNC 7.00 DNC   3.00 26.00 19.00
6th Double Oh J-80 1007 Perry, Gad NSC   (7.00 DNC) 3.00 7.00 DNC 5.00   5.00 27.00 20.00

Shark Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Race 1
May 16
Race 2
May 23
Race 3
May 30
Race 4
June 6
Race 5
June 13
Race 6
June 20
Total Net
1st Lone Shark Shark 243 Verbaas, John NSC   1.00 1.00   5.00 DNC   1.00 8.00 8.00
2nd Emma B Quick Shark 181 Quick, Steve NSC   3.00 DNS 2.00   5.00 DNC   2.00 12.00 12.00
3rd Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC   5.00 DNC 5.00 DNC   1.00   3.00 14.00 14.00
4th Figment Shark 1104 Maksymiak, Lesia NSC   5.00 DNC 5.00 DNC   5.00 DNC   4.00 19.00 19.00

Tanzer-22 Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Race 1
May 16
Race 2
May 23
Race 3
May 30
Race 4
June 6
Race 5
June 13
Race 6
June 20
Total Net
1st Magic Dragon Tanzer-22 2053 Goatcher, John NSC   1.00 3.00 DNS   1.00   1.00 6.00 6.00
2nd Harmony Tanzer-22 2097 Wallinger, Patricia NSC   2.00 3.00 DNF   5.00 DNC   5.00 DNC 15.00 15.00
3rd Peppermint Tanzer-22 1568 Nason, Tim NSC   5.00 DNC 5.00 DNC   5.00 DNC   2.00 17.00 17.00
4th Deuce Coupe Tanzer-22 1738 Weller, Kerri NSC 1 5.00 DNC 5.00 DNC   5.00 DNC   5.00 NR 20.00 20.00

Viper 640 Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Race 1
May 16
Race 2
May 23
Race 3
May 30
Race 4
June 6
Race 5
June 13
Race 6
June 20
Total Net
1st Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC     4.00 DNC 1.00 1.00   1.00 7.00 7.00
2nd Vigor Viper 640 327 Sheppard, Van NSC     1.00 4.00 DNC 4.00 DNC   4.00 DNC 13.00 13.00
3rd TBD Viper 640 94 Clarke, James NSC 1   4.00 DNC 4.00 NR 4.00 DNC   4.00 DNC 16.00 16.00

The following races were cancelled: Race 5 (June 13) due to weather.

For any questions or comments on the results, please submit a scoring inquiry form as explained on the Scoring Inquiry page.

Race 1 - C&C 27 Fleet - May 16

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1843
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 Makai C&C 27-3 44050 Young, Renée NSC   1843 19:22:00 0:39:00 1.00
2 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC   1843 19:23:23 0:40:23 2.00
3 Windscot C&C 27-4 74169 Tremblay, Rejean NSC   1843 19:23:41 0:40:41 3.00
4 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC   1843 19:24:10 0:41:10 4.00
5 Aragorn C&C 27-3 24954 Corner, Doug NSC   1843 19:24:21 0:41:21 5.00
6 Kolika C&C 27-4 74150 Massicote, Eric NSC   1843 19:24:44 0:41:44 6.00
7 Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC   1843 19:26:04 0:43:04 7.00
8 Atelic C&C 27-3 690 Hall, Tom NSC   1843 19:26:55 0:43:55 8.00
9 Blue Heron C&C 27-3 270689 Vermaeten, Frank NSC   1843 19:29:27 0:46:27 9.00

Race 2 - C&C 27 Fleet - May 23

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1827
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC   1827 19:15:41 0:48:41 1.00
2 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC   1827 19:16:35 0:49:35 2.00
3 Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC   1827 19:17:44 0:50:44 3.00
4 Makai C&C 27-3 44050 Young, Renée NSC   1827 19:19:40 0:52:40 4.00
5 Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC   1827 19:20:22 0:53:22 5.00
6 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC   1827 19:22:30 0:55:30 6.00
7 Kolika C&C 27-4 74150 Massicote, Eric NSC   1827 19:22:39 0:55:39 7.00
8 Aragorn C&C 27-3 24954 Corner, Doug NSC   1827 19:22:48 0:55:48 8.00
9 Windscot C&C 27-4 74169 Tremblay, Rejean NSC   1827 19:25:08 0:58:08 9.00
10 Atelic C&C 27-3 690 Hall, Tom NSC   1827 19:18:25 DNS 11.00

Race 3 - C&C 27 Fleet - May 30

Race 3 on May 30th had to abandon the race for the fleet of J22 and J24, as well as the race for the fleet of Tanzer-22 and Shark due to weather and time.

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1834
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC   1834 20:18:45 1:44:45 1.00
2 Makai C&C 27-3 44050 Young, Renée NSC   1834 20:20:41 1:46:41 2.00
3 Aragorn C&C 27-3 24954 Corner, Doug NSC   1834 20:22:01 1:48:01 3.00
4 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC   1834 20:22:29 1:48:29 4.00
5 Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC   1834 20:22:53 1:48:53 5.00
6 Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC   1834 20:23:25 1:49:25 6.00
7 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC   1834 20:25:56 1:51:56 7.00
8 Windscot C&C 27-4 74169 Tremblay, Rejean NSC   1834 20:27:16 1:53:16 8.00
9 Kolika C&C 27-4 74150 Massicote, Eric NSC       DNF 12.00
9 Atelic C&C 27-3 690 Hall, Tom NSC       DNF 12.00
9 Blue Heron C&C 27-3 270689 Vermaeten, Frank NSC       DNF 12.00

Race 4 - C&C 27 Fleet - June 6

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1837
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC   1837 19:31:04 0:54:04 1.00
2 Makai C&C 27-3 44050 Young, Renée NSC   1837 19:34:50 0:57:50 2.00
3 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC   1837 19:36:19 0:59:19 3.00
4 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC   1837 19:38:24 1:01:24 4.00
5 Atelic C&C 27-3 690 Hall, Tom NSC   1837 19:39:00 1:02:00 5.00
6 Aragorn C&C 27-3 24954 Corner, Doug NSC   1837 19:40:14 1:03:14 6.00
7 Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC   1837 19:42:17 1:05:17 7.00
8 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC   1837 19:42:51 1:05:51 8.00
9 Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC   1837 19:44:52 1:07:52 9.00
10 Kolika C&C 27-4 74150 Massicote, Eric NSC   1837 19:47:56 1:10:56 10.00

Race 6 - C&C 27 Fleet - June 20

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC   1840 19:13:33 0:33:33 1.00
2 Aragorn C&C 27-3 24954 Corner, Doug NSC   1840 19:16:02 0:36:02 2.00
3 Makai C&C 27-3 44050 Young, Renée NSC   1840 19:17:02 0:37:02 3.00
4 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC   1840 19:17:47 0:37:47 4.00
5 Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC   1840 19:18:11 0:38:11 5.00
6 Blue Heron C&C 27-3 270689 Vermaeten, Frank NSC   1840 19:18:29 0:38:29 6.00
7 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC   1840 19:19:56 0:39:56 7.00
8 Kolika C&C 27-4 74150 Massicote, Eric NSC   1840 19:19:58 0:39:58 8.00
9 Atelic C&C 27-3 690 Hall, Tom NSC   1840 19:20:20 0:40:20 9.00
10 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC   1840 19:21:01 0:41:01 10.00

Race 1 - J-22 Fleet - May 16

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1837
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 J Crüe J-22 788 Rae, John NSC   1837 19:19:14 0:42:14 1.00
2 Jetstream J-22 965 Godbout, Daniel NSC   1837 19:21:53 0:44:53 2.00

Race 2 - J-22 Fleet - May 23

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1821
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 TBD J-22 815 Levac, Jean NSC   1821 19:08:29 0:47:29 1.00
2 J Crüe J-22 788 Rae, John NSC   1821 19:09:09 0:48:09 2.00
3 Kismet J-22 1489 Parolin, Doris NSC   1821 19:12:29 0:51:29 3.00
4 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC   1821 19:15:04 0:54:04 4.00
5 Three's Company J-22 457 Fuller, Bill BYC   1821 19:17:28 0:56:28 5.00
6 Jetstream J-22 965 Godbout, Daniel NSC       DNF 8.00
6 Knot Bad J-22 673 Fraser, Andrew BYC       DNS 8.00

Race 3 - J-22 Fleet - May 30

Race 3 on May 30th had to abandon the race for the fleet of J22 and J24, as well as the race for the fleet of Tanzer-22 and Shark due to weather and time.

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1821
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points

Race 4 - J-22 Fleet - June 6

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1831
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 Three's Company J-22 457 Fuller, Bill BYC   1831 19:40:26 1:09:26 1.00
2 TBD J-22 815 Levac, Jean NSC   1831 19:41:07 1:10:07 2.00
3 NSC Beagle III J-22 1023 Wilcox, Phil NSC   1831 19:46:55 1:15:55 3.00
4 Haleys Comet J-22 64 Foy, Jamie BYC   1831 19:48:28 1:17:28 4.00
5 Knot Bad J-22 673 Fraser, Andrew BYC   1831 19:49:45 1:18:45 5.00
6 J Crüe J-22 788 Rae, John NSC   1831 19:49:54 1:18:54 6.00
7 Kismet J-22 1489 Parolin, Doris NSC   1831 20:01:59 1:30:59 7.00
8 Jetstream J-22 965 Godbout, Daniel NSC   1831 20:05:15 1:34:15 8.00
9 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC   1831 20:07:36 1:36:36 9.00

Race 6 - J-22 Fleet - June 20

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1831
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 J Crüe J-22 788 Rae, John NSC   1831 19:17:08 0:46:08 1.00
2 Knot Bad J-22 673 Fraser, Andrew BYC   1831 19:17:54 0:46:54 2.00
3 NSC Beagle III J-22 1023 Wilcox, Phil NSC   1831 19:18:11 0:47:11 3.00
4 Jetstream J-22 965 Godbout, Daniel NSC   1831 19:20:14 0:49:14 4.00
5 Three's Company J-22 457 Fuller, Bill BYC   1831 19:21:23 0:50:23 5.00
6 Kismet J-22 1489 Parolin, Doris NSC   1831 19:21:40 0:50:40 6.00
7 TBD J-22 815 Levac, Jean NSC   1831 19:22:02 0:51:02 7.00
8 Haleys Comet J-22 64 Foy, Jamie BYC   1831 19:22:07 0:51:07 8.00

Race 1 - J-24 Fleet - May 16

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1837
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 Show Down J-24 2561 Hall, Steven NSC   1837 19:21:41 0:44:41 1.00
2 J-Spot J-24 2594 Weldon, Shona NSC   1837 19:17:15 NR 5.00

Race 2 - J-24 Fleet - May 23

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1821
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 Mojito J-24 5362 Somoza, Vince NSC   1821 19:08:03 0:47:03 1.00

Race 3 - J-24 Fleet - May 30

Race 3 on May 30th had to abandon the race for the fleet of J22 and J24, as well as the race for the fleet of Tanzer-22 and Shark due to weather and time.

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1821
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points

Race 4 - J-24 Fleet - June 6

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1831
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points

Race 6 - J-24 Fleet - June 20

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1831
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 Mojito J-24 5362 Somoza, Vince NSC   1831 19:15:56 0:44:56 1.00
2 J-Spot J-24 2594 Weldon, Shona NSC   1831 19:23:57 0:52:57 2.00
3 Jalapeno J-24 2600 Norwood, Rae-Anne NSC 1 1831 19:19:42 NR 5.00

Race 1 - J-80 Fleet - May 16

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1825
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 Free Radical J-80 360 Rutter, Martin NSC   1825 19:18:44 0:53:44 1.00
2 Limbo Rock J-80 888 Grant, Ian NSC   1825 19:19:02 0:54:02 2.00
3 Echo Beach J-80 130 Goodwill, Dominic NSC   1825 19:20:02 0:55:02 3.00
4 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC       DNS 5.00

Race 2 - J-80 Fleet - May 23

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1815
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 Free Radical J-80 360 Rutter, Martin NSC   1815 19:17:19 1:02:19 1.00
2 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC   1815 19:17:34 1:02:34 2.00
3 Double Oh J-80 1007 Perry, Gad NSC   1815 19:27:46 1:12:46 3.00

Race 3 - J-80 Fleet - May 30

Race 3 on May 30th had to abandon the race for the fleet of J22 and J24, as well as the race for the fleet of Tanzer-22 and Shark due to weather and time.

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1815
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 Free Radical J-80 360 Rutter, Martin NSC   1815 20:05:00 1:50:00 1.00
2 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC   1815 20:07:18 1:52:18 2.00
3 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC   1815 20:08:29 1:53:29 3.00
4 Echo Beach J-80 130 Goodwill, Dominic NSC   1815 20:39:23 2:24:23 4.00

Race 4 - J-80 Fleet - June 6

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1825
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC   1825 19:42:04 1:17:04 1.00
2 Free Radical J-80 360 Rutter, Martin NSC   1825 19:43:24 1:18:24 2.00
3 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC   1825 19:43:42 1:18:42 3.00
4 Echo Beach J-80 130 Goodwill, Dominic NSC   1825 19:47:05 1:22:05 4.00
5 Double Oh J-80 1007 Perry, Gad NSC   1825 20:22:04 1:57:04 5.00

Race 6 - J-80 Fleet - June 20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1825
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 Free Radical J-80 360 Rutter, Martin NSC   1825 19:14:52 0:49:52 1.00
2 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC   1825 191645 0:51:45 2.00
3 Limbo Rock J-80 888 Grant, Ian NSC   1825 19:16:49 0:51:49 3.00
4 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC   1825 19:17:17 0:52:17 4.00
5 Double Oh J-80 1007 Perry, Gad NSC   1825 19:19:30 0:54:30 5.00
6 Echo Beach J-80 130 Goodwill, Dominic NSC   1825 19:22:09 0:57:09 6.00

Race 1 - Shark Fleet - May 16

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1831
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 Lone Shark Shark 243 Verbaas, John NSC   1831 19:25:06 0:54:06 1.00
2 Emma B Quick Shark 181 Quick, Steve NSC       DNS 3.00

Race 2 - Shark Fleet - May 23

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1833
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 Lone Shark Shark 243 Verbaas, John NSC   1833 19:24:37 0:51:37 1.00
2 Emma B Quick Shark 181 Quick, Steve NSC   1833 19:29:09 0:56:09 2.00

Race 3 - Shark Fleet - May 30

Race 3 on May 30th had to abandon the race for the fleet of J22 and J24, as well as the race for the fleet of Tanzer-22 and Shark due to weather and time.

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points

Race 4 - Shark Fleet - June 6

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1843
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC   1843 19:43:58 1:00:58 1.00

Race 6 - Shark Fleet - June 20

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1846
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 Lone Shark Shark 243 Verbaas, John NSC   1846 19:21:10 0:35:10 1.00
2 Emma B Quick Shark 181 Quick, Steve NSC   1846 19:22:54 0:36:54 2.00
3 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC   1846 19:23:57 0:37:57 3.00
4 Figment Shark 1104 Maksymiak, Lesia NSC   1846 19:24:53 0:38:53 4.00

Race 1 - Tanzer-22 Fleet - May 16

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1831
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 Magic Dragon Tanzer-22 2053 Goatcher, John NSC   1831 19:21:30 0:50:30 1.00
2 Harmony Tanzer-22 2097 Wallinger, Patricia NSC   1831 19:25:00 0:54:00 2.00

Race 2 - Tanzer-22 Fleet - May 23

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1833
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points
1 Magic Dragon Tanzer-22 2053 Goatcher, John NSC   DNS 3.00
1 Harmony Tanzer-22 2097 Wallinger, Patricia NSC   DNF 3.00

Race 3 - Tanzer-22 Fleet - May 30

Race 3 on May 30th had to abandon the race for the fleet of J22 and J24, as well as the race for the fleet of Tanzer-22 and Shark due to weather and time.

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points

Race 4 - Tanzer-22 Fleet - June 6

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1843
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 Magic Dragon Tanzer-22 2053 Goatcher, John NSC   1843 19:42:21 0:59:21 1.00

Race 6 - Tanzer-22 Fleet - June 20

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1846
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 Magic Dragon Tanzer-22 2053 Goatcher, John NSC   1846 19:22:46 0:36:46 1.00
2 Peppermint Tanzer-22 1568 Nason, Tim NSC   1846 19:24:38 0:38:38 2.00
3 Deuce Coupe Tanzer-22 1738 Weller, Kerri NSC 1 1846 19:22:45 NR 5.00

Race 1 - Viper 640 Fleet - May 16

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1825, Wind dir: E, Ave wind: 4 kts
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points

Race 2 - Viper 640 Fleet - May 23

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1815
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 Vigor Viper 640 327 Sheppard, Van NSC   1815 19:15:02 1:00:02 1.00

Race 3 - Viper 640 Fleet - May 30

Race 3 on May 30th had to abandon the race for the fleet of J22 and J24, as well as the race for the fleet of Tanzer-22 and Shark due to weather and time.

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1815
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC   1815 20:10:28 1:55:28 1.00
2 TBD Viper 640 94 Clarke, James NSC 1 1815 20:10:59 NR 4.00

Race 4 - Viper 640 Fleet - June 6

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1825
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC   1825 19:53:45 1:28:45 1.00

Race 6 - Viper 640 Fleet - June 20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1825
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Points
1 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC   1825 19:18:39 0:53:39 1.00

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
DNSCame to the start area but did not start
NRNot Registered

nsc.ca/an/racing/results/scoring-inquiries/

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com