event burgee venue burgee

NSC/BYC PHRF Div 1 & 2, Fall Series, 2022

Ottawa, Ontario, Canada

Results as of 20:15 on September 27, 2022

Contents

1 Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Race 1
Aug 16
Race 2
Aug 23
Race 3
Aug 30
Race 4
Sept 6
Race 5
Sept 13
Race 6
Sept 20
Race 7
Sept 27
Total Net
1st Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 126   4.00 1.00 2.00 1.00 3.00 1.00 1.00 13.00 6.00
2nd Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126   3.00 5.00 1.00 8.00 1.00 3.00 4.00 25.00 12.00
3rd Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126   2.00 4.00 18.00 DNC 2.00 18.00 DNC 2.00 2.00 48.00 12.00
4th Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 126   5.00 2.00 3.00 5.00 4.00 7.00 3.00 29.00 17.00
5th Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103   12.00 6.00 5.00 3.00 2.00 4.00 6.00 38.00 20.00
6th Echo Beach J-80 130 Goodwill, Dominic NSC 126   10.00 7.00 4.00 18.00 DNC 5.50 11.00 7.00 62.50 33.50
7th Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC 108   7.00 10.00 18.00 DNC 6.00 7.00 6.00 8.00 62.00 34.00
8th Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73   11.00 8.00 8.00 10.00 8.00 5.00 9.00 59.00 38.00
9th HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 128   9.00 9.00 18.00 DNC 7.00 18.00 DNC 10.00 5.00 76.00 40.00
10th Wild Thing Evelyn 32-2 32144 Arbuckle, Tom BYC 99   13.00 13.00 9.00 11.00 5.50 9.00 11.00 71.50 45.50
11th Rum Theory Viper 640 117 Schute, Ron NSC 108   1.00 14.00 7.00 9.00 18.00 DNC 18.00 DNC 18.00 DNC 85.00 49.00
12th Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 126   8.00 16.00 DNF 6.00 4.00 18.00 DNC 18.00 DNC 18.00 DNC 88.00 52.00
13th Limbo Rock J-80 888 Grant, Ian NSC 126   18.00 DNC 11.00 18.00 DNC 18.00 DNC 9.00 8.00 10.00 92.00 56.00
14th Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 104   14.00 3.00 18.00 DNC 12.00 18.00 DNC 18.00 DNC 18.00 DNC 101.00 65.00
15th Wadjet Viper 640 211 Sheppard, Van NSC 108   6.00 18.00 DNC 18.00 DNC 18.00 DNC 18.00 DNC 18.00 DNC 18.00 DNC 114.00 78.00
16th Stella Laser 28 160 Chapman, Steve NSC 126   18.00 DNC 12.00 18.00 DNC 18.00 DNC 18.00 DNC 12.00 18.00 DNC 114.00 78.00
17th Big Dipper Star 8063 Gallon, Quintion BYC 125 1 18.00 NR 18.00 NR 18.00 NR 18.00 NR 18.00 DNC 18.00 DNC 18.00 DNC 126.00 90.00

2 Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Race 1
Aug 16
Race 2
Aug 23
Race 3
Aug 30
Race 4
Sept 6
Race 5
Sept 13
Race 6
Sept 20
Race 7
Sept 27
Total Net
1st Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189   1.00 1.00 1.00 2.00 1.00 1.00 1.00 8.00 5.00
2nd J Cre J-22 788 Rae, John NSC 167   2.00 15.00 DNC 3.00 1.00 15.00 DNC 3.00 2.00 41.00 11.00
3rd Windscot C&C 27-4 74169 Tremblay, Rejean NSC 195   5.00 10.00 DNF 6.00 3.00 2.00 4.00 3.00 33.00 17.00
4th Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 187   7.00 3.00 4.00 4.00 4.00 5.00 4.00 31.00 19.00
5th NSC Beagle III J-22 1023 Wilcox, Phil NSC 167   6.00 4.00 2.00 6.00 10.00 DNF 2.00 6.00 36.00 20.00
6th Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 167   4.00 6.00 5.00 8.00 10.00 DNF 6.00 5.00 44.00 26.00
7th Kolika C&C 27-4 74150 Massicotte, Eric NSC 194   8.00 5.00 7.00 11.00 3.00 10.00 7.00 51.00 30.00
8th Veleda III C&C 31 Corvette 4046 Moss, John NSC 206   10.00 15.00 DNC 15.00 DNC 5.00 5.00 9.00 8.00 67.00 37.00
9th Knot Bad J-22 673 Sheppard, Brad NSC 167   15.00 DNC 2.00 15.00 DNC 7.00 10.00 OCS 15.00 DNC 15.00 DNC 79.00 49.00
10th Phoenix Tanzer 26 460 Robertson, Kirk BYC 213   9.00 10.00 DNF 8.00 10.00 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 82.00 52.00
11th Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 191   11.00 10.00 DNF 15.00 DNC 12.00 15.00 DNC 7.00 15.00 DNC 85.00 55.00
12th Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 184 1 15.00 NR 15.00 NR 15.00 NR 15.00 NR 6.00 15.00 DNC 9.00 90.00 60.00
13th Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC 189   15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 9.00 15.00 DNC 8.00 15.00 DNC 92.00 62.00
14th Raised J J-22 1644 Cimon, Michele NSC 167   3.00 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 93.00 63.00

For any questions or comments on the results, please submit a scoring inquiry form as explained on the Scoring Inquiry page.

Race 1 - 1 Fleet - Aug 16

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1805
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Rum Theory Viper 640 117 Schute, Ron NSC 108   1805 19:19:23 1:14:23 1:22:42 0:00:00 108 1.00
2 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126   1805 19:22:45 1:17:45 1:23:30 0:00:44 131.057 2.00
3 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126   1805 19:22:57 1:17:57 1:23:43 0:00:56 132.427 3.00
4 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 126   1805 19:25:04 1:20:04 1:25:59 0:03:03 146.924 4.00
5 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 126   1805 19:25:34 1:20:34 1:26:31 0:03:33 150.348 5.00
6 Wadjet Viper 640 211 Sheppard, Van NSC 108   1805 19:22:53 1:17:53 1:26:36 0:03:30 131.971 6.00
7 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC 108   1805 19:24:20 1:19:20 1:28:13 0:04:57 141.901 7.00
8 Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 126   1805 19:27:25 1:22:25 1:28:31 0:05:24 163.018 8.00
9 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 128   1805 19:28:57 1:23:57 1:29:49 0:06:39 173.519 9.00
10 Echo Beach J-80 130 Goodwill, Dominic NSC 126   1805 19:28:44 1:23:44 1:29:55 0:06:43 172.036 10.00
11 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73   1805 19:20:31 1:15:31 1:30:10 0:06:15 115.762 11.00
12 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103   1805 19:26:36 1:21:36 1:31:38 0:07:57 157.425 12.00
13 Wild Thing Evelyn 32-2 32144 Arbuckle, Tom BYC 99   1805 19:26:30 1:21:30 1:32:15 0:08:26 156.74 13.00
14 Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 104   1805 19:28:42 1:23:42 1:33:48 0:09:54 171.807 14.00
15 Big Dipper Star 8063 Gallon, Quintion BYC 125 1 1805 19:28:30 NR       18.00

Race 2 - 1 Fleet - Aug 23 at 1800

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1806, Course: W/L, Wind dir: NNW, Ave wind: 3-6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 126   1806 19:07:35 1:01:35 1:06:08 0:00:00 126 1.00
2 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 126   1806 19:07:54 1:01:54 1:06:29 0:00:19 128.712 2.00
3 Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 104   1806 19:08:30 1:02:30 1:10:03 0:03:29 133.851 3.00
4 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126   1806 19:14:25 1:08:25 1:13:29 0:06:50 184.524 4.00
5 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126   1806 19:17:10 1:11:10 1:16:26 0:09:35 208.077 5.00
6 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103   1806 19:24:42 1:18:42 1:28:22 0:19:48 272.596 6.00
7 Echo Beach J-80 130 Goodwill, Dominic NSC 126   1806 19:28:53 1:22:53 1:29:01 0:21:18 308.424 7.00
8 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73   1806 19:20:47 1:14:47 1:29:17 0:19:23 239.052 8.00
9 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 128   1806 19:35:00 1:29:00 1:35:13 0:27:11 360.81 9.00
10 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC 108   1806 19:34:33 1:28:33 1:38:27 0:29:04 356.956 10.00
11 Limbo Rock J-80 888 Grant, Ian NSC 126   1806 19:39:46 1:33:46 1:40:42 0:32:11 401.634 11.00
12 Stella Laser 28 160 Chapman, Steve NSC 126   1806 19:42:48 1:36:48 1:43:57 0:35:13 427.613 12.00
13 Wild Thing Evelyn 32-2 32144 Arbuckle, Tom BYC 99   1806 19:38:24 1:32:24 1:44:35 0:33:58 389.93 13.00
14 Rum Theory Viper 640 117 Schute, Ron NSC 108   1806 19:41:49 1:35:49 1:46:32 0:36:20 419.192 14.00
15 Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 126   1806   DNF       16.00
16 Big Dipper Star 8063 Gallon, Quintion BYC 125 1     NR       18.00

Race 3 - 1 Fleet - Aug 30 at 1800

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1805, Course: W/L, Wind dir: NNW, Ave wind: 3-6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126   1805 19:19:21 1:14:21 1:19:51 0:00:00 126 1.00
2 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 126   1805 19:20:51 1:15:51 1:21:28 0:01:30 136.641 2.00
3 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 126   1805 19:22:10 1:17:10 1:22:52 0:02:49 145.981 3.00
4 Echo Beach J-80 130 Goodwill, Dominic NSC 126   1805 19:23:13 1:18:13 1:24:00 0:03:52 153.43 4.00
5 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103   1805 19:20:29 1:15:29 1:24:46 0:04:23 134.04 5.00
6 Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 126   1805 19:23:57 1:18:57 1:24:47 0:04:36 158.632 6.00
7 Rum Theory Viper 640 117 Schute, Ron NSC 108   1805 19:21:34 1:16:34 1:25:08 0:04:45 141.725 7.00
8 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73   1805 19:16:20 1:11:20 1:25:10 0:04:27 104.6 8.00
9 Wild Thing Evelyn 32-2 32144 Arbuckle, Tom BYC 99   1805 19:23:14 1:18:14 1:28:33 0:07:41 153.548 9.00
10 Big Dipper Star 8063 Gallon, Quintion BYC 125 1 1805 19:19:28 NR       18.00

Race 4 - 1 Fleet - Sept 6 at 1800

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1805, Course: W/L, Wind dir: NNW, Ave wind: 3-6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 126   1805 19:21:51 1:16:51 1:22:32 0:00:00 126 1.00
2 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126   1805 19:23:46 1:18:46 1:24:35 0:01:55 139.154 2.00
3 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103   1805 19:20:32 1:15:32 1:24:49 0:02:02 116.964 3.00
4 Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 126   1805 19:24:01 1:19:01 1:24:52 0:02:10 140.87 4.00
5 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 126   1805 19:24:21 1:19:21 1:25:13 0:02:30 143.158 5.00
6 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC 108   1805 19:21:48 1:16:48 1:25:24 0:02:34 125.657 6.00
7 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 128   1805 19:25:16 1:20:16 1:25:53 0:03:08 149.449 7.00
8 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126   1805 19:25:18 1:20:18 1:26:14 0:03:27 149.678 8.00
9 Rum Theory Viper 640 117 Schute, Ron NSC 108   1805 19:24:35 1:19:35 1:28:29 0:05:21 144.759 9.00
10 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73   1805 19:20:34 1:15:34 1:30:13 0:06:26 117.192 10.00
11 Wild Thing Evelyn 32-2 32144 Arbuckle, Tom BYC 99   1805 19:25:26 1:20:26 1:31:02 0:07:31 150.593 11.00
12 Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 104   1805 19:26:55 1:21:55 1:31:48 0:08:16 160.773 12.00
13 Big Dipper Star 8063 Gallon, Quintion BYC 125 1     NR       18.00

Race 5 - 1 Fleet - Sept 13 at 1800

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1805, Course: W/L, Wind dir: NNW, Ave wind: 3-6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126   1805 19:28:02 1:23:02 1:29:10 0:00:00 126 1.00
2 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103   1805 19:28:23 1:23:23 1:33:38 0:03:58 128.223 2.00
3 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 126   1805 19:32:40 1:27:40 1:34:09 0:04:38 155.431 3.00
4 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 126   1805 19:32:46 1:27:46 1:34:15 0:04:44 156.066 4.00
5 Echo Beach J-80 130 Goodwill, Dominic NSC 126   1805 19:35:18 1:30:18 1:36:59 0:07:16 172.158 5.50
5 Wild Thing Evelyn 32-2 32144 Arbuckle, Tom BYC 99   1805 19:30:41 1:25:41 1:36:59 0:06:54 142.833 5.50
7 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC 108   1805 19:32:34 1:27:34 1:37:22 0:07:22 154.796 7.00
8 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73   1805 19:26:44 1:21:44 1:37:35 0:07:03 117.742 8.00
9 Limbo Rock J-80 888 Grant, Ian NSC 126   1805 19:36:19 1:31:19 1:38:04 0:08:17 178.616 9.00

Race 6 - 1 Fleet - Sept 20 at 1800

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1805, Course: W/L, Wind dir: NNW, Ave wind: 3-6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 126   1805 19:35:24 1:30:24 1:37:05 0:00:00 126 1.00
2 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126   1805 19:37:44 1:32:44 1:39:35 0:02:20 139.614 2.00
3 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126   1805 19:38:31 1:33:31 1:40:26 0:03:07 144.184 3.00
4 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103   1805 19:34:54 1:29:54 1:40:57 0:03:27 123.083 4.00
5 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73   1805 19:31:32 1:26:32 1:43:19 0:05:13 103.44 5.00
6 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC 108   1805 19:38:05 1:33:05 1:43:30 0:05:46 141.656 6.00
7 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 126   1805 19:43:11 1:38:11 1:45:27 0:07:47 171.411 7.00
8 Limbo Rock J-80 888 Grant, Ian NSC 126   1805 19:43:23 1:38:23 1:45:39 0:07:59 172.578 8.00
9 Wild Thing Evelyn 32-2 32144 Arbuckle, Tom BYC 99   1805 19:39:03 1:34:03 1:46:27 0:08:17 147.296 9.00
10 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 128   1805 19:46:37 1:41:37 1:48:43 0:10:52 191.443 10.00
11 Echo Beach J-80 130 Goodwill, Dominic NSC 126   1805 19:49:17 1:44:17 1:52:00 0:13:53 207.001 11.00
12 Stella Laser 28 160 Chapman, Steve NSC 126   1805 19:49:24 1:44:24 1:52:07 0:14:00 207.682 12.00

Race 7 - 1 Fleet - Sept 27 at 1800

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1805, Course: W/L, Wind dir: NNW, Ave wind: 3-6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 126   1805 19:17:35 1:12:35 1:17:57 0:00:00 126 1.00
2 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126   1805 19:18:45 1:13:45 1:19:12 0:01:10 134.478 2.00
3 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 126   1805 19:18:50 1:13:50 1:19:18 0:01:15 135.083 3.00
4 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126   1805 19:19:11 1:14:11 1:19:40 0:01:36 137.626 4.00
5 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 128   1805 19:20:43 1:15:43 1:21:00 0:02:51 148.769 5.00
6 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103   1805 19:17:40 1:12:40 1:21:36 0:03:15 126.606 6.00
7 Echo Beach J-80 130 Goodwill, Dominic NSC 126   1805 19:21:19 1:16:19 1:21:58 0:03:44 153.128 7.00
8 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC 108   1805 19:18:52 1:13:52 1:22:08 0:03:46 135.325 8.00
9 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73   1805 19:14:22 1:09:22 1:22:49 0:04:05 102.626 9.00
10 Limbo Rock J-80 888 Grant, Ian NSC 126   1805 19:22:39 1:17:39 1:23:24 0:05:04 162.817 10.00
11 Wild Thing Evelyn 32-2 32144 Arbuckle, Tom BYC 99   1805 19:20:11 1:15:11 1:25:06 0:06:19 144.893 11.00

Race 1 - 2 Fleet - Aug 16

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1811
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189   1811 19:15:27 1:04:27 1:01:50 0:00:00 189 1.00
2 J Cre J-22 788 Rae, John NSC 167   1811 19:13:28 1:02:28 1:02:15 0:00:25 170.831 2.00
3 Raised J J-22 1644 Cimon, Michele NSC 167   1811 19:14:17 1:03:17 1:03:04 0:01:14 178.312 3.00
4 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 167   1811 19:14:59 1:03:59 1:03:45 0:01:56 184.725 4.00
5 Windscot C&C 27-4 74169 Tremblay, Rejean NSC 195   1811 19:18:18 1:07:18 1:03:55 0:02:12 215.109 5.00
6 NSC Beagle III J-22 1023 Wilcox, Phil NSC 167   1811 19:15:50 1:04:50 1:04:36 0:02:47 192.512 6.00
7 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 187   1811 19:18:44 1:07:44 1:05:12 0:03:30 219.079 7.00
8 Kolika C&C 27-4 74150 Massicotte, Eric NSC 194   1811 19:21:43 1:10:43 1:07:16 0:05:43 246.409 8.00
9 Phoenix Tanzer 26 460 Robertson, Kirk BYC 213   1811 19:24:31 1:13:31 1:07:46 0:06:27 272.06 9.00
10 Veleda III C&C 31 Corvette 4046 Moss, John NSC 206   1811 19:25:31 1:14:31 1:09:29 0:08:13 281.221 10.00
11 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 191   1811 19:24:25 1:13:25 1:10:12 0:08:45 271.144 11.00
12 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 184 1 1811 19:23:36 NR       15.00

Race 2 - 2 Fleet - Aug 23 at 1800

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1812, Course: W/L, Wind dir: NNW, Ave wind: 3-6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189   1812 18:58:36 0:46:36 0:44:42 0:00:00 189 1.00
2 Knot Bad J-22 673 Sheppard, Brad NSC 167   1812 18:59:54 0:47:54 0:47:44 0:03:02 205.471 2.00
3 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 187   1812 19:05:46 0:53:46 0:51:45 0:07:19 279.803 3.00
4 NSC Beagle III J-22 1023 Wilcox, Phil NSC 167   1812 19:07:24 0:55:24 0:55:12 0:10:32 300.498 4.00
5 Kolika C&C 27-4 74150 Massicotte, Eric NSC 194   1812 19:12:09 1:00:09 0:57:13 0:13:09 360.681 5.00
6 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 167   1812 19:14:01 1:02:01 1:01:48 0:17:09 384.332 6.00
7 Windscot C&C 27-4 74169 Tremblay, Rejean NSC 195   1812   DNF       10.00
7 Phoenix Tanzer 26 460 Robertson, Kirk BYC 213   1812   DNF       10.00
7 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 191   1812   DNF       10.00
10 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 184 1 1812   NR       15.00

Race 3 - 2 Fleet - Aug 30 at 1800

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1811, Course: W/L, Wind dir: NNW, Ave wind: 3-6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189   1811 19:12:46 1:01:46 0:59:15 0:00:00 189 1.00
2 NSC Beagle III J-22 1023 Wilcox, Phil NSC 167   1811 19:10:38 0:59:38 0:59:25 0:00:10 168.607 2.00
3 J Cre J-22 788 Rae, John NSC 167   1811 19:11:24 1:00:24 1:00:11 0:00:56 175.936 3.00
4 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 187   1811 19:13:55 1:02:55 1:00:34 0:01:22 199.993 4.00
5 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 167   1811 19:14:06 1:03:06 1:02:53 0:03:38 201.745 5.00
6 Windscot C&C 27-4 74169 Tremblay, Rejean NSC 195   1811 19:17:28 1:06:28 1:03:07 0:04:04 233.928 6.00
7 Kolika C&C 27-4 74150 Massicotte, Eric NSC 194   1811 19:18:34 1:07:34 1:04:17 0:05:17 244.443 7.00
8 Phoenix Tanzer 26 460 Robertson, Kirk BYC 213   1811 19:27:46 1:16:46 1:10:46 0:12:29 332.386 8.00
9 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 184 1 1811 19:23:26 NR       15.00

Race 4 - 2 Fleet - Sept 6 at 1800

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1811, Course: W/L, Wind dir: NNW, Ave wind: 3-6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 J Cre J-22 788 Rae, John NSC 167   1811 19:09:10 0:58:10 0:57:58 0:00:00 167 1.00
2 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189   1811 19:12:27 1:01:27 0:58:57 0:01:02 199.086 2.00
3 Windscot C&C 27-4 74169 Tremblay, Rejean NSC 195   1811 19:14:53 1:03:53 1:00:40 0:02:51 222.866 3.00
4 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 187   1811 19:14:38 1:03:38 1:01:15 0:03:25 220.423 4.00
5 Veleda III C&C 31 Corvette 4046 Moss, John NSC 206   1811 19:17:15 1:06:15 1:01:47 0:04:06 245.994 5.00
6 NSC Beagle III J-22 1023 Wilcox, Phil NSC 167   1811 19:13:05 1:02:05 1:01:52 0:03:55 205.275 6.00
7 Knot Bad J-22 673 Sheppard, Brad NSC 167   1811 19:13:14 1:02:14 1:02:01 0:04:04 206.741 7.00
8 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 167   1811 19:13:57 1:02:57 1:02:44 0:04:47 213.745 8.00
9 Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC 189   1811 19:17:15 1:06:15 1:03:33 0:05:50 245.994 9.00
10 Phoenix Tanzer 26 460 Robertson, Kirk BYC 213   1811 19:20:50 1:09:50 1:04:23 0:06:58 281.012 10.00
11 Kolika C&C 27-4 74150 Massicotte, Eric NSC 194   1811 19:19:22 1:08:22 1:05:02 0:07:26 266.679 11.00
12 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 191   1811 19:19:15 1:08:15 1:05:15 0:07:38 265.539 12.00
13 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 184 1 1811 19:27:20 NR       15.00

Race 5 - 2 Fleet - Sept 13 at 1800

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1811, Course: W/L, Wind dir: NNW, Ave wind: 3-6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189   1811 19:19:44 1:08:44 1:05:56 0:00:00 189 1.00
2 Windscot C&C 27-4 74169 Tremblay, Rejean NSC 195   1811 19:28:31 1:17:31 1:13:37 0:08:05 264.45 2.00
3 Kolika C&C 27-4 74150 Massicotte, Eric NSC 194   1811 19:32:07 1:21:07 1:17:10 0:11:48 295.375 3.00
4 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 187   1811 19:32:19 1:21:19 1:18:17 0:12:49 297.093 4.00
5 Veleda III C&C 31 Corvette 4046 Moss, John NSC 206   1811 19:36:09 1:25:09 1:19:24 0:14:26 330.022 5.00
6 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 184 1 1811 19:35:46 1:24:46 1:22:01 0:16:37 326.729 6.00
7 NSC Beagle III J-22 1023 Wilcox, Phil NSC 167       DNF       10.00
7 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 167       DNF       10.00
7 Knot Bad J-22 673 Sheppard, Brad NSC 167   1811 19:24:21 OCS       10.00

Race 6 - 2 Fleet - Sept 20 at 1800

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1811, Course: W/L, Wind dir: NNW, Ave wind: 3-6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189   1811 19:27:19 1:16:19 1:13:13 0:00:00 189 1.00
2 NSC Beagle III J-22 1023 Wilcox, Phil NSC 167   1811 19:26:02 1:15:02 1:14:46 0:01:34 179.071 2.00
3 J Cre J-22 788 Rae, John NSC 167   1811 19:26:18 1:15:18 1:15:02 0:01:50 181.134 3.00
4 Windscot C&C 27-4 74169 Tremblay, Rejean NSC 195   1811 19:30:22 1:19:22 1:15:22 0:02:16 212.597 4.00
5 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 187   1811 19:31:30 1:20:30 1:17:29 0:04:27 221.365 5.00
6 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 167   1811 19:29:34 1:18:34 1:18:17 0:05:06 206.407 6.00
7 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 191   1811 19:34:55 1:23:55 1:20:14 0:07:20 247.798 7.00
8 Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC 189   1811 19:34:40 1:23:40 1:20:16 0:07:21 245.864 8.00
9 Veleda III C&C 31 Corvette 4046 Moss, John NSC 206   1811 19:39:58 1:28:58 1:22:58 0:10:27 286.868 9.00
10 Kolika C&C 27-4 74150 Massicotte, Eric NSC 194   1811 19:38:36 1:27:36 1:23:20 0:10:38 276.295 10.00

Race 7 - 2 Fleet - Sept 27 at 1800

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1811, Course: W/L, Wind dir: NNW, Ave wind: 3-6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189   1811 19:11:16 1:00:16 0:57:49 0:00:00 189 1.00
2 J Cre J-22 788 Rae, John NSC 167   1811 19:10:15 0:59:15 0:59:02 0:01:14 179.04 2.00
3 Windscot C&C 27-4 74169 Tremblay, Rejean NSC 195   1811 19:14:12 1:03:12 1:00:01 0:02:19 217.738 3.00
4 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 187   1811 19:13:35 1:02:35 1:00:15 0:02:31 211.696 4.00
5 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 167   1811 19:12:08 1:01:08 1:00:55 0:03:07 197.491 5.00
6 NSC Beagle III J-22 1023 Wilcox, Phil NSC 167   1811 19:13:33 1:02:33 1:02:20 0:04:32 211.37 6.00
7 Kolika C&C 27-4 74150 Massicotte, Eric NSC 194   1811 19:19:36 1:08:36 1:05:16 0:07:49 270.641 7.00
8 Veleda III C&C 31 Corvette 4046 Moss, John NSC 206   1811 19:24:19 1:13:19 1:08:22 0:11:19 316.851 8.00
9 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 184 1 1811 19:21:53 1:10:53 1:08:35 0:11:08 293.011 9.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
NRNot Registered Varies
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 10

nsc.ca/racing/results/scoring-inquiry/

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com