event burgee venue burgee

NSC/BYC PHRF Div 1 & 2, Spring Series, 2022

Ottawa, Ontario, Canada

Results as of 17:00 on July 2, 2022

Contents

1 Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Race 1
May 31
Race 2
June 7
Race 3
June 14
Race 4
June 21
Total Net
1st Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 126   4.00 1.00 7.00 3.00 15.00 15.00
2nd Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 126   3.00 2.00 3.00 7.00 15.00 15.00
3rd Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103   2.00 3.00 8.00 9.00 22.00 22.00
4th Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73   9.00 6.00 1.00 10.00 26.00 26.00
5th Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 126   5.00 4.00 13.00 5.00 27.00 27.00
6th Rum Theory Viper 640 117 Schute, Ron NSC 108   19.00 NR 5.00 2.00 4.00 30.00 30.00
7th HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 125   6.00 7.00 9.00 11.00 33.00 33.00
8th Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126   1.00 19.00 DNC 6.00 13.00 39.00 39.00
9th Echo Beach J-80 130 Goodwill, Dominic NSC 126   7.00 8.00 12.00 12.00 39.00 39.00
10th Limbo Rock J-80 888 Grant, Ian NSC 126   8.00 19.00 DNC 19.00 DNC 2.00 48.00 48.00
11th Wadjet Viper 640 211 Sheppard, Van NSC 108   19.00 NR 19.00 DNC 4.00 6.00 48.00 48.00
12th Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC 108   10.00 19.00 DNC 11.00 14.00 54.00 54.00
13th Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126   13.00 DNF 19.00 DNC 5.00 19.00 DNC 56.00 56.00
14th Oshunmare Viper 640 288 Chapman, Steve NSC 106   19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 1.00 58.00 58.00
15th Twilight Zone J-30 32 Meek, David NSC 125   19.00 NR 19.00 DNC 14.00 8.00 60.00 60.00
16th Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 104   19.00 DNC 19.00 DNC 10.00 19.00 DNC 67.00 67.00
17th Double Oh J-80 1007 Perry, Gad NSC 126   13.00 DNF 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 70.00 70.00
18th Wild Thing Evelyn 32-2 32144 Arbuckle, Tom BYC 99 1 19.00 NR 19.00 NR 19.00 NR 19.00 NR 76.00 76.00

2 Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Race 1
May 31
Race 2
June 7
Race 3
June 14
Race 4
June 21
Total Net
1st Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189   1.00 1.00 1.00 1.00 4.00 4.00
2nd Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 187   9.00 OCS 2.00 2.00 4.00 17.00 17.00
3rd Knot Bad J-22 673 Bryant, John NSC 167   11.00 DNC 3.00 5.00 2.00 21.00 21.00
4th Kolika C&C 27-4 74150 Massicotte, Eric NSC 194   4.00 4.00 7.00 6.00 21.00 21.00
5th Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 167   9.00 OCS 11.00 DNC 6.00 5.00 31.00 31.00
6th Phoenix Tanzer 26 460 Robertson, Kirk BYC 213   2.00 11.00 DNC 8.00 11.00 DNC 32.00 32.00
7th Windscot C&C 27-4 74169 Tremblay, Rejean NSC 195   11.00 DNC 11.00 DNC 3.00 7.00 32.00 32.00
8th NSC Beagle III J-22 1023 Wilcox, Phil NSC 167   9.00 OCS 11.00 DNC 10.00 DNF 3.00 33.00 33.00
9th J Cre J-22 788 Rae, John NSC 167   9.00 OCS 11.00 DNC 4.00 11.00 DNC 35.00 35.00
10th Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 191   3.00 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 36.00 36.00

For any questions or comments on the results, please submit a scoring inquiry form as explained on the Scoring Inquiry page.

Race 1 - 1 Fleet - May 31

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1839
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126   1839 19:41:23 1:02:23 1:07:00 0:00:00 126 1.00
2 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103   1839 19:39:16 1:00:16 1:07:40 0:00:36 108.104 2.00
3 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 126   1839 19:42:51 1:03:51 1:08:34 0:01:28 138.4 3.00
4 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 126   1839 19:43:45 1:04:45 1:09:32 0:02:22 146.009 4.00
5 Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 126   1839 19:44:20 1:05:20 1:10:10 0:02:57 150.941 5.00
6 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 125   1839 19:44:23 1:05:23 1:10:21 0:03:07 151.364 6.00
7 Echo Beach J-80 130 Goodwill, Dominic NSC 126   1839 19:48:10 1:09:10 1:14:17 0:06:47 183.351 7.00
8 Limbo Rock J-80 888 Grant, Ian NSC 126   1839 19:48:29 1:09:29 1:14:37 0:07:06 186.028 8.00
9 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73   1839 19:41:36 1:02:36 1:14:44 0:06:29 127.832 9.00
10 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC 108   1839 19:50:31 1:11:31 1:19:31 0:11:16 203.219 10.00
11 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126       DNF       13.00
11 Double Oh J-80 1007 Perry, Gad NSC 126       DNF       13.00
13 Rum Theory Viper 640 117 Schute, Ron NSC 108   1839 19:36:41 NR       19.00
13 Wadjet Viper 640 211 Sheppard, Van NSC 108   1839 19:35:45 NR       19.00
13 Twilight Zone J-30 32 Meek, David NSC 125       NR       19.00
13 Wild Thing Evelyn 32-2 32144 Arbuckle, Tom BYC 99 1     NR       19.00

Race 2 - 1 Fleet - June 7

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 126   1820 19:36:20 1:16:20 1:21:59 0:00:00 126 1.00
2 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 126   1820 19:37:05 1:17:05 1:22:47 0:00:45 131.182 2.00
3 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103   1820 19:33:49 1:13:49 1:22:53 0:00:49 108.611 3.00
4 Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 126   1820 19:40:19 1:20:19 1:26:15 0:03:59 153.523 4.00
5 Rum Theory Viper 640 117 Schute, Ron NSC 108   1820 19:38:22 1:18:22 1:27:08 0:04:38 140.049 5.00
6 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73   1820 19:34:13 1:14:13 1:28:37 0:05:33 111.375 6.00
7 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 125   1820 19:42:44 1:22:44 1:29:01 0:06:33 170.221 7.00
8 Echo Beach J-80 130 Goodwill, Dominic NSC 126   1820 19:44:10 1:24:10 1:30:23 0:07:50 180.125 8.00
9 Wild Thing Evelyn 32-2 32144 Arbuckle, Tom BYC 99 1     NR       19.00

Race 3 - 1 Fleet - June 14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1847
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73   1847 19:39:05 0:52:05 1:02:11 0:00:00 73 1.00
2 Rum Theory Viper 640 117 Schute, Ron NSC 108   1847 19:42:56 0:55:56 1:02:12 0:00:00 108.07 2.00
3 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 126   1847 19:45:53 0:58:53 1:03:14 0:00:59 134.942 3.00
4 Wadjet Viper 640 211 Sheppard, Van NSC 108   1847 19:43:54 0:56:54 1:03:16 0:00:58 116.875 4.00
5 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126   1847 19:47:50 1:00:50 1:05:20 0:02:56 152.704 5.00
6 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126   1847 19:50:16 1:03:16 1:07:57 0:05:22 174.87 6.00
7 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 126   1847 19:50:40 1:03:40 1:08:22 0:05:46 178.513 7.00
8 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103   1847 19:47:56 1:00:56 1:08:25 0:05:33 153.615 8.00
9 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 125   1847 19:52:36 1:05:36 1:10:35 0:07:48 196.124 9.00
10 Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 104   1847 19:50:56 1:03:56 1:11:39 0:08:27 180.943 10.00
11 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC 108   1847 19:52:54 1:05:54 1:13:16 0:09:58 198.857 11.00
12 Echo Beach J-80 130 Goodwill, Dominic NSC 126   1847 19:55:21 1:08:21 1:13:24 0:10:27 221.174 12.00
13 Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 126   1847 19:56:35 1:09:35 1:14:44 0:11:41 232.409 13.00
14 Twilight Zone J-30 32 Meek, David NSC 125   1847 19:58:50 1:11:50 1:17:17 0:14:02 252.904 14.00
15 Wild Thing Evelyn 32-2 32144 Arbuckle, Tom BYC 99 1 1847 19:51:11 NR       19.00

Race 4 - 1 Fleet - June 21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1828
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Oshunmare Viper 640 288 Chapman, Steve NSC 106   1828 19:33:59 1:05:59 1:13:39 0:00:00 106 1.00
2 Limbo Rock J-80 888 Grant, Ian NSC 126   1828 19:37:41 1:09:41 1:14:50 0:01:06 134.454 2.00
3 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 126   1828 19:38:32 1:10:32 1:15:45 0:01:57 140.991 3.00
4 Rum Theory Viper 640 117 Schute, Ron NSC 108   1828 19:36:11 1:08:11 1:15:49 0:01:56 122.919 4.00
5 Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 126   1828 19:38:56 1:10:56 1:16:11 0:02:21 144.067 5.00
6 Wadjet Viper 640 211 Sheppard, Van NSC 108   1828 19:36:48 1:08:48 1:16:30 0:02:33 127.661 6.00
7 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 126   1828 19:39:50 1:11:50 1:17:09 0:03:15 150.988 7.00
8 Twilight Zone J-30 32 Meek, David NSC 125   1828 19:41:05 1:13:05 1:18:38 0:04:38 160.601 8.00
9 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103   1828 19:40:10 1:12:10 1:21:02 0:06:34 153.552 9.00
10 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73   1828 19:36:00 1:08:00 1:21:11 0:06:18 121.509 10.00
11 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 125   1828 19:43:58 1:15:58 1:21:44 0:07:31 182.775 11.00
12 Echo Beach J-80 130 Goodwill, Dominic NSC 126   1828 19:47:43 1:19:43 1:25:37 0:11:08 211.613 12.00
13 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126   1828 19:48:25 1:20:25 1:26:22 0:11:50 216.997 13.00
14 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC 108   1828 19:45:51 1:17:51 1:26:34 0:11:36 197.258 14.00
15 Wild Thing Evelyn 32-2 32144 Arbuckle, Tom BYC 99 1 1828 193759 NR       19.00

Race 1 - 2 Fleet - May 31

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1916
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189   1916 20:08:37 0:52:37 0:50:29 0:00:00 189 1.00
2 Phoenix Tanzer 26 460 Robertson, Kirk BYC 213   1916 20:15:00 0:59:00 0:54:23 0:04:15 260.63 2.00
3 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 191   1916 20:13:14 0:57:14 0:54:43 0:04:26 240.805 3.00
4 Kolika C&C 27-4 74150 Massicotte, Eric NSC 194   1916 20:27:26 1:11:26 1:07:57 0:18:22 400.149 4.00
5 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 187       OCS       9.00
5 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 167       OCS       9.00
5 NSC Beagle III J-22 1023 Wilcox, Phil NSC 167       OCS       9.00
5 J Cre J-22 788 Rae, John NSC 167       OCS       9.00

Race 2 - 2 Fleet - June 7

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1826
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189   1826 19:29:43 1:03:43 1:01:08 0:00:00 189 1.00
2 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 187   1826 19:30:23 1:04:23 1:01:59 0:00:53 195.178 2.00
3 Knot Bad J-22 673 Bryant, John NSC 167   1826 19:29:49 1:03:49 1:03:36 0:02:28 189.927 3.00
4 Kolika C&C 27-4 74150 Massicotte, Eric NSC 194   1826 19:41:26 1:15:26 1:11:46 0:11:11 297.573 4.00

Race 3 - 2 Fleet - June 14

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1853
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189   1853 20:00:47 1:07:47 1:05:02 0:00:00 189 1.00
2 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 187   1853 20:01:16 1:08:16 1:05:43 0:00:43 193.21 2.00
3 Windscot C&C 27-4 74169 Tremblay, Rejean NSC 195   1853 20:03:31 1:10:31 1:06:58 0:02:03 212.809 3.00
4 J Cre J-22 788 Rae, John NSC 167   1853 20:00:23 1:07:23 1:07:09 0:02:08 185.516 4.00
5 Knot Bad J-22 673 Bryant, John NSC 167   1853 20:01:08 1:08:08 1:07:54 0:02:53 192.049 5.00
6 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 167   1853 20:03:35 1:10:35 1:10:20 0:05:20 213.39 6.00
7 Kolika C&C 27-4 74150 Massicotte, Eric NSC 194   1853 20:09:01 1:16:01 1:12:19 0:07:40 260.717 7.00
8 Phoenix Tanzer 26 460 Robertson, Kirk BYC 213   1853 20:12:31 1:19:31 1:13:18 0:08:59 291.204 8.00
9 NSC Beagle III J-22 1023 Wilcox, Phil NSC 167       DNF       10.00

Race 4 - 2 Fleet - June 21

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1834
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189   1834 19:33:53 0:59:53 0:57:27 0:00:00 189 1.00
2 Knot Bad J-22 673 Bryant, John NSC 167   1834 19:32:05 0:58:05 0:57:53 0:00:26 171.253 2.00
3 NSC Beagle III J-22 1023 Wilcox, Phil NSC 167   1834 19:33:31 0:59:31 0:59:18 0:01:52 185.385 3.00
4 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 187   1834 19:36:17 1:02:17 0:59:57 0:02:36 212.663 4.00
5 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 167   1834 19:35:38 1:01:38 1:01:25 0:03:59 206.254 5.00
6 Kolika C&C 27-4 74150 Massicotte, Eric NSC 194   1834 19:41:56 1:07:56 1:04:37 0:07:33 268.37 6.00
7 Windscot C&C 27-4 74169 Tremblay, Rejean NSC 195   1834 19:46:17 1:12:17 1:08:39 0:11:47 311.26 7.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
NRNot Registered 19
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 9

nsc.ca/racing/results/scoring-inquiry/

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com