event burgee venue burgee

Rust Series 1 2024

Lac Deschene

Results are provisional as of 4:04 on June 27, 2024

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, To qualify: 1, Rating system: NHC1, Entries: 52, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Race 1
June 05 2024
Race 2
June 12 2024
Race 3
June 19 2024
Race 4
June 26 2024
Total Nett Notes
1st Jetstream J 22 965 NSC Daniel Godbout 0.888 0.931   0.914 0.942 0.942 16.0 8.0  
2nd Lively Lady Niagara 30 0 BYC Dennis Foy 0.940 0.998   0.955 0.980 0.984 13.0 9.0  
3rd Unplugged Laser 28 126 BYC Rory Harley 0.948 0.989   0.956 0.982 0.986 15.0 9.0  
4th Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.792 0.817   0.804 0.804 0.816 36.0 13.0  
5th Sweet Caroline Mirage 24 256 BYC Darcy Brooks 0.826 0.807   0.830 0.816 0.819 39.0 23.0  
6th Eve Whippet Mirage 24 34127 BYC Jacquie Malboeuf 0.826 0.834   0.823 0.839 0.839 43.5 23.5  
7th Scandia Tanzer 26 521 BYC Sonja Hansen 0.874 0.861   0.894 0.881 0.873 38.0 24.0  
8th Carpe Diem Tanzer 22 14 BYC Brian Williamson 0.839 0.846   0.838 0.856 0.846 44.0 25.0  
9th Fiddlers Green II C & C 36 Frigate 4004 BYC Trevor Kotz .945 0.908   0.927 0.902 0.900 44.0 26.0  
10th Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.952 0.943   0.958 0.967 0.956 41.0 26.0  
11th Lottie Mirage 25 107 BYC Paul Hanvey 0.868 0.847   0.862 0.865 0.860 42.0 28.0  
12th Grace C & C 29 1 24991 BYC Patrick Dawson 0.912 0.889   0.928 0.914 0.901 45.0 29.0  
13th Kokopelli C & C 27 3 54126 BYC Mike Fahmy 0.927 0.900   0.927 0.912 0.899 56.0 34.0  
14th Grappa C & C 30 30678 NSC Bill Hillary 0.943 0.952   0.943 0.959 0.952 56.0 34.0  
15th Interlude C & C 27 -3 54129 BYC David Burke 0.927 0.917   0.922 0.930 0.930 57.0 37.0  
16th Knot Bad J 22 673 BYC Andrew Fraser 0.888 0.897   0.888 0.888 0.897 65.0 42.0  
17th Shady Lady CS 33 3330 BYC Sandy Struthers 0.978 0.967   0.978 0.980 0.967 64.0 42.0  
18th Double Oh J 80 1007 NSC Gad Perry 0.948 0.961   0.948 0.948 0.948 66.0 43.0  
19th Safe Return CS 30 ** 0 BYC Daryl Cormier 0.952 0.911   0.941 0.926 0.911 65.0 46.0  
20th Skylark Shark 24 885 BYC Gorden Worley 0.821 0.823   0.823 0.823 0.823 71.0 48.0  
21st Bay Fox Niagara 31 005 BYC Jaroskav Pachner 0.857 0.852   0.857 0.852 0.852 72.0 50.0  
22nd Misty Star C & C 27 3 0 BYC Rudy Snel 0.927 0.897   0.924 0.897 0.897 70.5 50.5  
23rd Cheque Mate J 22 1482 NSC Elizabeth Pattey 0.888 0.876   0.888 0.888 0.888 74.0 51.0  
24th Lady of Shalott C& C 32 156 BYC Leonard Landry 0.936 0.900   0.936 0.914 0.900 73.0 51.0  
25th Lumiere Ericson 29 130 BYC Lionel Drouin 0.887 0.871   0.887 0.887 0.887 77.0 54.0  
26th Morning Mist C & C 30 28963 NSC Eric Bramwell 0.943 0.922   0.922 0.922 0.922 79.0 56.0  
27th Perigrina Alberg 37 Yawl 006 BYC Paul Skene 0.86 0.848   0.848 0.848 0.848 80.0 57.0  
28th SunShine GOMAN 20 14 BYC Leena Ray 0.804 0.756   0.774 0.756 0.756 77.0 57.0  
DNQ Okyanos C & C 29 2 0 NSC David Black 0.912 0.912   0.912 0.912 0.912 84.0 61.0  
DNQ OSHUNMARE Viper 640 288 BYC Steve Chapman 1.052 1.052   1.052 1.052 1.052 84.0 61.0  
DNQ Talon d'Or C & C 29 2 0 BYC Andreas Hofstaetter 0.912 0.912   0.912 0.912 0.912 84.0 61.0  
DNQ Yulara Mirage 27-2 386 BYC James Mead 0.841 0.841   0.841 0.841 0.841 84.0 61.0  
DNQ Cariad Viking 34 001 BYC Doug Brubacher 1.01 1.010   1.010 1.010 1.010 84.0 61.0  
DNQ Thumper C & C 27 -3 34229 BYC Aaron Middleton 0.927 0.927   0.927 0.927 0.927 84.0 61.0  
DNQ Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.874 0.874   0.874 0.874 0.874 84.0 61.0  
DNQ Snoekie Tanzer 22 333 NSC Ross Ernst 0.839 0.839   0.839 0.839 0.839 84.0 61.0  
DNQ Minou Nonsuch 30 312 BYC JIm Johnson .852 0.852   0.852 0.852 0.852 84.0 61.0  
DNQ Le Rendezvous Beneteau Oceanis 28   BYC Alan Galley .899 0.899   0.899 0.899 0.899 84.0 61.0  
DNQ Watermelon Tanzer 22 1981 BYC Bob Huggins 0.839 0.839   0.839 0.839 0.839 84.0 61.0  
DNQ Wind Dancer Mirage 27-2 419 BYC Guy Painchaud 0.841 0.841   0.841 0.841 0.841 84.0 61.0  
DNQ Kestrel Hunter 26.5 249 BYC Robert Patzer 0.866 0.866   0.866 0.866 0.866 84.0 61.0  
DNQ Xel-Ha C & C 27 -3 64077 NSC George Chaudron 0.927 0.927   0.927 0.927 0.927 84.0 61.0  
DNQ Bongani Catalinia 22 13629 NSC Roy Ballanitine 0.832 0.832   0.832 0.832 0.832 84.0 61.0  
DNQ Out N Aboat Tanzer 26 460 NSC Daniel Brooks 0.874 0.874   0.874 0.874 0.874 84.0 61.0  
DNQ Stella Laser 28 160 NSC Steve Chapman 0.948 0.948   0.948 0.948 0.948 84.0 61.0  
DNQ Astraeus Kelt 7.6 551 NSC Linda Cunningham 0.859           84.0 61.0  
DNQ HiJinx J 30 106 NSC Corey Glynn 0.945           84.0 61.0  
DNQ One Love Catalina 27 6090 NSC Scott Murphy 0.833 0.833   0.833 0.833 0.833 84.0 61.0  
DNQ Saphir C & C 27 3 1482 NSC Gorden Williams 0.927 0.927   0.927 0.927 0.927 84.0 61.0  
DNQ Makai C & C 27 -3 44050 NSC Renee Young 0.927 0.927   0.927 0.927 0.927 84.0 61.0  
DNQ Odyssey Tanzer 22 1657 NSC Gretta Bradley 0.839 0.839   0.839 0.839 0.839 84.0 61.0  
DNQ Triton Tanzer 26 396 NSC Tom Kelly 0.874 0.874   0.874 0.874 0.874 84.0 61.0  

Series started with "std" handicaps.


Race 1 - June 05 2024 at 14:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:25:00, Wind dir: S, Ave wind: 5
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 Jetstream J 22 965 NSC Daniel Godbout 0.888 0.914 14:25:00 14:51:25 0:26:25 0:23:27 0.967 1.0  
2 Scandia Tanzer 26 521 BYC Sonja Hansen 0.874 0.894 14:25:00 14:52:25 0:27:25 0:23:58 0.931 2.0  
3 Grace C & C 29 1 24991 BYC Patrick Dawson 0.912 0.928 14:25:00 14:51:39 0:26:39 0:24:18 0.958 3.0  
4 Lively Lady Niagara 30 0 BYC Dennis Foy 0.940 0.955 14:25:00 14:51:00 0:26:00 0:24:26 0.982 4.0  
5 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.792 0.804 14:25:00 14:56:01 0:31:01 0:24:34 0.823 5.0  
6 Unplugged Laser 28 126 BYC Rory Harley 0.948 0.956 14:25:00 14:51:25 0:26:25 0:25:03 0.967 6.0  
7 Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.952 0.958 14:25:00 14:51:29 0:26:29 0:25:13 0.964 7.0  
8 Sweet Caroline Mirage 24 256 BYC Darcy Brooks 0.826 0.830 14:25:00 14:55:44 0:30:44 0:25:23 0.831 8.0  
9 Skylark Shark 24 885 BYC Gorden Worley 0.821 0.823 14:25:00 14:56:06 0:31:06 0:25:32 0.821 9.0  
10 Carpe Diem Tanzer 22 14 BYC Brian Williamson 0.839 0.838 14:25:00 14:55:53 0:30:53 0:25:55 0.827 10.0  
11 Eve Whippet Mirage 24 34127 BYC Jacquie Malboeuf 0.826 0.823 14:25:00 14:56:44 0:31:44 0:26:13 0.805 11.5  
11 Misty Star C & C 27 3 0 BYC Rudy Snel 0.927 0.924 14:25:00 14:53:17 0:28:17 0:26:13 0.903 11.5  
13 Interlude C & C 27 -3 54129 BYC David Burke 0.927 0.922 14:25:00 14:53:47 0:28:47 0:26:41 0.887 13.0  
14 Lottie Mirage 25 107 BYC Paul Hanvey 0.868 0.862 14:25:00 14:56:05 0:31:05 0:26:59 0.821 14.0  
15 Safe Return CS 30 ** 0 BYC Daryl Cormier 0.952 0.941 14:25:00 14:54:09 0:29:09 0:27:45 0.876 15.0  
16 Fiddlers Green II C & C 36 Frigate 4004 BYC Trevor Kotz .945 0.927 14:25:00 14:56:00 0:31:00 0:29:18 0.824 16.0  
17 Morning Mist C & C 30 28963 NSC Eric Bramwell 0.943 0.922 14:25:00 14:56:50 0:31:50 0:30:01 0.802 17.0  
18 Perigrina Alberg 37 Yawl 006 BYC Paul Skene 0.86 0.848 14:25:00 15:02:10 0:37:10 0:31:58 0.687 18.0  
19 SunShine GOMAN 20 14 BYC Leena Ray 0.804 0.774 14:25:00 15:28:43 1:03:43 0:51:14 0.401 19.0  

Race 2 - June 12 2024 at 14:20:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:20:00, Course: S,P,Q,D,S, Wind dir: SE, Ave wind: 5
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 Jetstream J 22 965 NSC Daniel Godbout 0.914 0.942 14:20:00 15:10:48 0:50:48 0:46:26 0.999 1.0  
2 Unplugged Laser 28 126 BYC Rory Harley 0.956 0.982 14:20:00 15:08:56 0:48:56 0:46:47 1.038 2.0  
3 Lively Lady Niagara 30 0 BYC Dennis Foy 0.955 0.980 14:20:00 15:09:15 0:49:15 0:47:02 1.031 3.0  
4 Carpe Diem Tanzer 22 14 BYC Brian Williamson 0.838 0.856 14:20:00 15:16:51 0:56:51 0:47:38 0.893 4.0  
5 Eve Whippet Mirage 24 34127 BYC Jacquie Malboeuf 0.823 0.839 14:20:00 15:18:18 0:58:18 0:47:59 0.871 5.0  
6 Grappa C & C 30 30678 NSC Bill Hillary 0.943 0.959 14:20:00 15:11:21 0:51:21 0:48:25 0.989 6.0  
7 Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.958 0.967 14:20:00 15:11:46 0:51:46 0:49:36 0.981 7.0  
8 Interlude C & C 27 -3 54129 BYC David Burke 0.922 0.930 14:20:00 15:13:55 0:53:55 0:49:43 0.942 8.0  
9 Lottie Mirage 25 107 BYC Paul Hanvey 0.862 0.865 14:20:00 15:18:38 0:58:38 0:50:33 0.866 9.0  
10 Shady Lady CS 33 3330 BYC Sandy Struthers 0.978 0.980 14:20:00 15:11:55 0:51:55 0:50:46 0.978 10.0  
11 Bay Fox Niagara 31 005 BYC Jaroskav Pachner 0.857 0.852 14:20:00 15:21:15 1:01:15 0:52:29 0.829 11.0  
12 Scandia Tanzer 26 521 BYC Sonja Hansen 0.894 0.881 14:20:00 15:22:09 1:02:09 0:55:34 0.817 12.0  
13 Grace C & C 29 1 24991 BYC Patrick Dawson 0.928 0.914 14:20:00 15:20:07 1:00:07 0:55:47 0.845 13.0  
14 Safe Return CS 30 ** 0 BYC Daryl Cormier 0.941 0.926 14:20:00 15:19:40 0:59:40 0:56:09 0.851 14.0  
15 Kokopelli C & C 27 3 54126 BYC Mike Fahmy 0.927 0.912 14:20:00 15:20:40 1:00:40 0:56:14 0.837 15.0  
16 Sweet Caroline Mirage 24 256 BYC Darcy Brooks 0.830 0.816 14:20:00 15:28:12 1:08:12 0:56:36 0.744 16.0  
17 Lady of Shalott C& C 32 156 BYC Leonard Landry 0.936 0.914 14:20:00 15:23:20 1:03:20 0:59:17 0.802 17.0  
18 Fiddlers Green II C & C 36 Frigate 4004 BYC Trevor Kotz 0.927 0.902 14:20:00 15:26:00 1:06:00 1:01:11 0.769 18.0  
19 SunShine GOMAN 20 14 BYC Leena Ray 0.774 0.756 14:20:00 15:53:18 1:33:18 1:12:13 0.544 19.0  
20 Misty Star C & C 27 3 0 BYC Rudy Snel 0.924 0.897 14:20:00 15:47:21 1:27:21 1:20:43 0.581 20.0  

Race 3 - June 19 2024 at 14:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:20:00, Course: S P D A Q S, Wind dir: SW, Ave wind: 15
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 Knot Bad J 22 673 BYC Andrew Fraser 0.888 0.897 14:20:00 15:08:27 0:48:27 0:43:01 0.98 1.0  
2 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.804 0.816 14:20:00 15:15:22 0:55:22 0:44:31 0.858 2.0  
3 Unplugged Laser 28 126 BYC Rory Harley 0.982 0.986 14:20:00 15:06:46 0:46:46 0:45:55 1.015 3.0  
4 Lively Lady Niagara 30 0 BYC Dennis Foy 0.980 0.984 14:20:00 15:06:55 0:46:55 0:45:59 1.012 4.0  
5 Sweet Caroline Mirage 24 256 BYC Darcy Brooks 0.816 0.819 14:20:00 15:16:30 0:56:30 0:46:06 0.841 5.0  
6 Jetstream J 22 965 NSC Daniel Godbout 0.942 0.942 14:20:00 15:09:33 0:49:33 0:46:41 0.958 6.0  
7 Fiddlers Green II C & C 36 Frigate 4004 BYC Trevor Kotz 0.902 0.900 14:20:00 15:12:00 0:52:00 0:46:54 0.913 7.0  
8 Lottie Mirage 25 107 BYC Paul Hanvey 0.865 0.860 14:20:00 15:14:54 0:54:54 0:47:29 0.865 8.0  
9 Grappa C & C 30 30678 NSC Bill Hillary 0.959 0.952 14:20:00 15:09:57 0:49:57 0:47:54 0.951 9.0  
10 Scandia Tanzer 26 521 BYC Sonja Hansen 0.881 0.873 14:20:00 15:14:40 0:54:40 0:48:10 0.869 10.0  
11 Carpe Diem Tanzer 22 14 BYC Brian Williamson 0.856 0.846 14:20:00 15:17:25 0:57:25 0:49:09 0.827 11.0  
12 Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.967 0.956 14:20:00 15:10:58 0:50:58 0:49:17 0.932 12.0  
13 Shady Lady CS 33 3330 BYC Sandy Struthers 0.980 0.967 14:20:00 15:10:47 0:50:47 0:49:46 0.935 13.0  
14 Kokopelli C & C 27 3 54126 BYC Mike Fahmy 0.912 0.899 14:20:00 15:15:09 0:55:09 0:50:18 0.861 14.0  
15 Lady of Shalott C& C 32 156 BYC Leonard Landry 0.914 0.900 14:20:00 15:15:20 0:55:20 0:50:34 0.858 15.0  
16 Grace C & C 29 1 24991 BYC Patrick Dawson 0.914 0.901 14:20:00 15:17:38 0:57:38 0:52:41 0.824 16.0  
17 Safe Return CS 30 ** 0 BYC Daryl Cormier 0.926 0.911 14:20:00 15:19:27 0:59:27 0:55:03 0.799 17.0  

Race 4 - June 26 2024 at 14:40:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:20:00, Course: S C D P S C S
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 Double Oh J 80 1007 NSC Gad Perry 0.948 0.961 14:20:00 15:23:18 1:03:18 1:00:01 1.091 1.0  
2 Lively Lady Niagara 30 0 BYC Dennis Foy 0.984 0.998 14:20:00 15:23:52 1:03:52 1:02:51 1.081 2.0  
3 Fiddlers Green II C & C 36 Frigate 4004 BYC Trevor Kotz 0.900 0.908 14:20:00 15:31:00 1:11:00 1:03:54 0.973 3.0  
4 Unplugged Laser 28 126 BYC Rory Harley 0.986 0.989 14:20:00 15:25:58 1:05:58 1:05:03 1.047 4.0  
5 Kokopelli C & C 27 3 54126 BYC Mike Fahmy 0.899 0.900 14:20:00 15:32:50 1:12:50 1:05:29 0.948 5.0  
6 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.816 0.817 14:20:00 15:40:16 1:20:16 1:05:30 0.86 6.0  
7 Eve Whippet Mirage 24 34127 BYC Jacquie Malboeuf 0.839 0.834 14:20:00 15:39:56 1:19:56 1:07:04 0.864 7.0  
8 Jetstream J 22 965 NSC Daniel Godbout 0.942 0.931 14:20:00 15:33:19 1:13:19 1:09:04 0.942 8.0  
9 Cheque Mate J 22 1482 NSC Elizabeth Pattey 0.888 0.876 14:20:00 15:39:22 1:19:22 1:10:29 0.87 9.0  
10 Sweet Caroline Mirage 24 256 BYC Darcy Brooks 0.819 0.807 14:20:00 15:46:08 1:26:08 1:10:33 0.802 10.0  
11 Lottie Mirage 25 107 BYC Paul Hanvey 0.860 0.847 14:20:00 15:42:43 1:22:43 1:11:08 0.835 11.0  
12 Lumiere Ericson 29 130 BYC Lionel Drouin 0.887 0.871 14:20:00 15:41:49 1:21:49 1:12:34 0.844 12.0  
13 Grace C & C 29 1 24991 BYC Patrick Dawson 0.901 0.889 14:20:00 15:42:50 1:22:50 1:14:38 0.834 13.0  
14 Scandia Tanzer 26 521 BYC Sonja Hansen 0.873 0.861 14:20:00 15:45:44 1:25:44 1:14:51 0.806 14.0  
15 Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.956 0.943 14:20:00 15;38;22 1:18:22 1:14:55 0.881 15.0  
16 Interlude C & C 27 -3 54129 BYC David Burke 0.930 0.917 14:20:00 15:40:37 1:20:37 1:14:58 0.857 16.0  

https://byc.ca
rustcupscorer@byc.ca

https://byc.ca/racing/results/current_year/RUST

Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com