event burgee venue burgee

BYC/NSC Interclub Long Distance Series, 2022

Ottawa, Ontario, Canada

Results as of 18:25 on September 28, 2022

Contents

PHRF Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Pinhey's 1
June 4
Pinhey's 2
June 26
Queens Park 1
July 17
Stony Point
Aug 7
Queen's Park 2
Aug 28
Queen's Park 3
Sept 18
26 km Race
Sept 25
Total Net
1st Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126   1.00 1.00 (19.00 DNC) (19.00 DNC) 1.00 4.00 2.00 47.00 9.00
2nd J Cre J-22 788 Rae, John NSC 167   (19.00 DNC) 3.00 1.00 (19.00 DNC) 2.00 3.00 1.00 48.00 10.00
3rd Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126   4.00 4.00 (9.00 DNF) 2.00 (7.00) 5.00 3.00 34.00 18.00
4th Kelsea CS 30 4675 Glover, Steven BYC 153   (19.00 DNC) 6.00 2.00 3.00 8.00 (10.00) 5.00 53.00 24.00
5th Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103   (19.00 DNC) 2.00 9.00 DNF 5.00 6.00 6.00 (19.00 DNC) 66.00 28.00
6th Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 167   3.00 5.00 9.00 DNF (19.00 DNC) 11.00 DNF (19.00 DNC) 19.00 DNC 85.00 47.00
7th Yulara Mirage 27 386 Mead, James BYC 221   (19.00 DNC) (19.00 DNC) 19.00 DNC 1.00 4.00 8.00 19.00 DNC 89.00 51.00
8th Gamache Shark 1471 Rands, Chris NSC 219   (19.00 DNC) (19.00 DNC) 9.00 DNF 4.00 19.00 DNC 19.00 DNC 4.00 93.00 55.00
9th Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73   5.00 (19.00 DNC) 9.00 DNF (19.00 DNC) 19.00 DNC 9.00 19.00 DNC 99.00 61.00
10th Atelic C&C 27-3 690 Hall, Thomas NSC 195   (19.00 DNC) (19.00 DNC) 19.00 DNC 19.00 DNC 5.00 11.00 19.00 DNC 111.00 73.00
11th No More Hobbies Shark 1088 Hussey, Angela BYC 219   (19.00 DNC) (19.00 DNC) 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 1.00 19.00 DNC 115.00 77.00
12th J22 #64 J-22 64 Foy, Jamie BYC 167   (19.00 DNC) (19.00 DNC) 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 2.00 19.00 DNC 116.00 78.00
13th Free Radical J-80 360 Rutter, Martin NSC 126   2.00 (19.00 DNC) (19.00 DNC) 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 116.00 78.00
14th Kismet J-22 1489 Parolin, Doris NSC 167   (19.00 DNC) (19.00 DNC) 19.00 DNC 19.00 DNC 3.00 19.00 DNC 19.00 DNC 117.00 79.00
15th Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC 185   (19.00 DNC) (19.00 DNC) 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 7.00 19.00 DNC 121.00 83.00
16th Black Magic C&C 27-3 64210 Rouleau, Denis BYC 193   (19.00 DNC) (19.00 DNC) 19.00 DNC 19.00 DNC 9.00 19.00 DNC 19.00 DNC 123.00 85.00
17th Echo Beach J-80 130 Goodwill, Dominic NSC 126   (19.00 DNC) (19.00 DNC) 9.00 DNF 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 123.00 85.00
18th Gone J-70 550 Kitching, Peter NSC 117 1 (19.00 DNC) (19.00 DNC) 19.00 NR 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 133.00 95.00

JAM Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Pinhey's 1
June 4
Pinhey's 2
June 26
Queens Park 1
July 17
Stony Point
Aug 7
Queen's Park 2
Aug 28
Queen's Park 3
Sept 18
26 km Race
Sept 25
Total Net
1st Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 201   (17.00 DNC) 1.00 (7.00 DNF) 1.00 2.00 1.00 1.00 30.00 6.00
2nd Windscot C&C 27-4 74169 Tremblay, Rejean NSC 209   2.00 4.00 (7.00 DNF) (17.00 DNC) 1.00 2.00 3.00 36.00 12.00
3rd Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 230   (17.00 DNC) 2.00 (17.00 DNC) 2.00 3.00 3.00 2.00 46.00 12.00
4th Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 230   (17.00 DNC) (6.00) 1.00 3.00 5.00 4.00 4.00 40.00 17.00
5th Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239   4.00 7.00 7.00 DNF (17.00 DNC) 4.00 5.00 (17.00 DNC) 61.00 27.00
6th Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 201   (17.00 DNC) 10.00 7.00 DNF (17.00 DNC) 6.00 6.00 17.00 DNC 80.00 46.00
7th Lady Cait J-32 18 Kitching, Peter NSC 138   (17.00 NR) 5.00 (17.00 DNC) 17.00 DNC 9.00 DNF 17.00 DNC 17.00 DNC 99.00 65.00
8th Imagine Hunter 30-2 176 Melanson, Jean-Paul NSC 212   (17.00 DNC) 9.00 7.00 DNF (17.00 DNC) 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 101.00 67.00
9th Eve Whippet Mirage 24 34127 Malboeuf, Jacqueline BYC 222   1.00 (17.00 DNC) (17.00 DNC) 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 103.00 69.00
10th Grappa C&C 30 30678 Hillary, Bill NSC 204   (17.00 DNC) 3.00 (17.00 DNC) 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 105.00 71.00
11th Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC 201   3.00 (17.00 DNC) (17.00 DNC) 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 105.00 71.00
12th Mahalo Aloha 30 26 Verheyden, Peter NSC 179   (17.00 DNC) 8.00 (17.00 DNC) 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 110.00 76.00
13th Cariad Viking 34 54195 Brubacher, Doug BYC 141   (17.00 DNC) (17.00 DNC) 17.00 DNC 17.00 DNC 9.00 DNF 17.00 DNC 17.00 DNC 111.00 77.00
14th Brownie Shark 24 MacMullin, Steve NSC 219   (17.00 DNC) 11.00 (17.00 DNC) 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 113.00 79.00
15th Valkyrie C&C 29-2 364 Towle, Jason NSC 189 1 (17.00 DNC) (17.00 NR) 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 119.00 85.00
15th Divine Wind Sabre 28 14193 Nihmey, Mason NSC 217 1 (17.00 DNC) (17.00 NR) 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 119.00 85.00

For any questions or comments on the results, please submit a scoring inquiry form as explained on the Scoring Inquiry page.

DNF may include boats that finished but have not submitted their finish times

Pinhey's 1 - PHRF Fleet - June 4

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1208
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126   1208 14:40:23 2:32:23 2:43:39 0:00:00 126 1.00
2 Free Radical J-80 360 Rutter, Martin NSC 126   1208 14:40:43 2:32:43 2:44:01 0:00:20 127.154 2.00
3 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 167   1208 14:53:00 2:45:00 2:44:25 0:00:46 169.669 3.00
4 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126   1208 14:41:25 2:33:25 2:44:46 0:01:02 129.577 4.00
5 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73   1208 14:36:00 2:28:00 2:56:42 0:10:56 110.828 5.00

Pinhey's 2 - PHRF Fleet - June 26 at 1200

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1205, Wind dir: 190, Ave wind: 10-14
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126   1205 14.12.15 2.07.15 2.16.40 0.00.00 126 1.00
2 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103   1205 14.07.33 2.02.33 2.17.37 0.00.51 106.519 2.00
3 J Cre J-22 788 Rae, John NSC 167   1205 14.24.24 2.19.24 2.18.55 0.02.15 176.36 3.00
4 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126   1205 14.14.31 2.09.31 2.19.06 0.02.16 135.395 4.00
5 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 167   1205 14.37.52 2.32.52 2.32.20 0.15.43 232.177 5.00
6 Kelsea CS 30 4675 Glover, Steven BYC 153   1205 14.34.25 2.29.25 2.32.39 0.15.39 217.877 6.00

Queens Park 1 - PHRF Fleet - July 17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1335
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 J Cre J-22 788 Rae, John NSC 167   1335 19:32:05 5:57:05 5:55:50 0:00:00 167 1.00
2 Kelsea CS 30 4675 Glover, Steven BYC 153   1335 19:33:07 5:58:07 6:05:52 0:09:50 168.645 2.00
3 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126       DNF       9.00
3 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103   1335   DNF       9.00
3 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 167   1335   DNF       9.00
3 Gamache Shark 1471 Rands, Chris NSC 219       DNF       9.00
3 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73   1335   DNF       9.00
3 Echo Beach J-80 130 Goodwill, Dominic NSC 126       DNF       9.00
9 Gone J-70 550 Kitching, Peter NSC 117 1     NR       19.00

Stony Point - PHRF Fleet - Aug 7

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1005, Ave wind: 4-6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Yulara Mirage 27 386 Mead, James BYC 221   1005 17:12:40 7:07:40 6:29:11 0:00:00 221 1.00
2 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126   1005 16:20:52 6:15:52 6:43:40 0:13:28 145.61 2.00
3 Kelsea CS 30 4675 Glover, Steven BYC 153   1005 16:48:45 6:43:45 6:52:29 0:22:48 186.191 3.00
4 Gamache Shark 1471 Rands, Chris NSC 219   1005 17:37:12 7:32:12 6:52:51 0:25:54 256.706 4.00
5 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103   1005 16:19:58 6:14:58 7:01:03 0:28:23 144.3 5.00

Queen's Park 2 - PHRF Fleet - Aug 28

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1335
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126   1335 16:39:00 3:04:00 3:17:36 0:00:00 126 1.00
2 J Cre J-22 788 Rae, John NSC 167   1335 16:56:02 3:21:02 3:20:20 0:02:44 174.826 2.00
3 Kismet J-22 1489 Parolin, Doris NSC 167   1335 16:59:48 3:24:48 3:24:05 0:06:30 185.623 3.00
4 Yulara Mirage 27 386 Mead, James BYC 221   1335 17:19:30 3:44:30 3:24:18 0:07:21 242.092 4.00
5 Atelic C&C 27-3 690 Hall, Thomas NSC 195   1335 17:10:21 3:35:21 3:24:31 0:07:17 215.864 5.00
6 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103   1335 16:40:20 3:05:20 3:28:07 0:09:21 129.822 6.00
7 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126   1335 16:53:51 3:18:51 3:33:33 0:14:51 168.567 7.00
8 Kelsea CS 30 4675 Glover, Steven BYC 153   1335 17:07:53 3:32:53 3:37:29 0:19:28 208.793 8.00
9 Black Magic C&C 27-3 64210 Rouleau, Denis BYC 193   1335 17:57:35 4:22:35 4:10:13 0:55:13 351.257 9.00
10 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 167       DNF       11.00

Queen's Park 3 - PHRF Fleet - Sept 18

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1335
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 No More Hobbies Shark 1088 Hussey, Angela BYC 219   1335 15:26:16 1:51:16 1:41:35 0:00:00 219 1.00
2 J22 #64 J-22 64 Foy, Jamie BYC 167   1335 15:16:58 1:41:58 1:41:36 0:00:02 167.143 2.00
3 J Cre J-22 788 Rae, John NSC 167   1335 15:18:32 1:43:32 1:43:10 0:01:36 175.878 3.00
4 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126   1335 15:11:36 1:36:36 1:43:45 0:02:01 137.218 4.00
5 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126   1335 15:13:41 1:38:41 1:45:59 0:04:06 148.834 5.00
6 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103   1335 15:09:30 1:34:30 1:46:07 0:04:02 125.508 6.00
7 Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC 185   1335 15:25:10 1:50:10 1:46:25 0:05:00 212.866 7.00
8 Yulara Mirage 27 386 Mead, James BYC 221   1335 15:37:30 2:02:30 1:51:29 0:10:52 281.638 8.00
9 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73   1335 15:09:24 1:34:24 1:52:42 0:09:19 124.95 9.00
10 Kelsea CS 30 4675 Glover, Steven BYC 153   1335 15:25:26 1:50:26 1:52:49 0:11:00 214.353 10.00
11 Atelic C&C 27-3 690 Hall, Thomas NSC 195   1335 15:38:09 2:03:09 1:56:57 0:16:11 285.262 11.00

26 km Race - PHRF Fleet - Sept 25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1105, Course: 26Km, Wind dir: 040, Ave wind: 2-4
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 J Cre J-22 788 Rae, John NSC 167   1105 15:36:44 4:31:44 4:30:47 0:00:00 167 1.00
2 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126   1105 15:26:50 4:21:50 4:41:12 0:09:42 146.29 2.00
3 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126   1105 15:27:25 4:22:25 4:41:49 0:10:17 147.511 3.00
4 Gamache Shark 1471 Rands, Chris NSC 219   1105 16:14:44 5:09:44 4:42:47 0:13:09 246.491 4.00
5 Kelsea CS 30 4675 Glover, Steven BYC 153   1105 15:50:45 4:45:45 4:51:56 0:20:43 196.321 5.00

Pinhey's 1 - JAM Fleet - June 4

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1208
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Eve Whippet Mirage 24 34127 Malboeuf, Jacqueline BYC 222   1208 15:07:42 2:59:42 2:43:16 0:00:00 222 1.00
2 Windscot C&C 27-4 74169 Tremblay, Rejean NSC 209   1208 15:09:40 3:01:40 2:48:34 0:05:43 228.823 2.00
3 Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC 201   1208 15:07:21 2:59:21 2:48:38 0:05:42 220.786 3.00
4 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239   1208 15:27:05 3:19:05 2:56:05 0:14:29 289.246 4.00
5 Lady Cait J-32 18 Kitching, Peter NSC 138   1208 14:45:00 NR       17.00

Pinhey's 2 - JAM Fleet - June 26 at 1200

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1205, Wind dir: 190, Ave wind: 10-14
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 201   1205 14.35.55 2.30.55 2.21.54 0.00.00 201 1.00
2 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 230   1205 14.45.34 2.40.34 2.24.02 0.02.23 239.521 2.00
3 Grappa C&C 30 30678 Hillary, Bill NSC 204   1205 14.39.17 2.34.17 2.24.21 0.02.37 214.439 3.00
4 Windscot C&C 27-4 74169 Tremblay, Rejean NSC 209   1205 14.41.17 2.36.17 2.25.01 0.03.22 222.423 4.00
5 Lady Cait J-32 18 Kitching, Peter NSC 138   1205 14.23.58 2.18.58 2.25.55 0.03.50 153.298 5.00
6 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 230   1205 14.48.49 2.43.49 2.26.57 0.05.38 252.494 6.00
7 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239   1205 14.54.39 2.49.39 2.30.03 0.09.13 275.78 7.00
8 Mahalo Aloha 30 26 Verheyden, Peter NSC 179   1205 14.38.50 2.33.50 2.30.07 0.08.26 212.643 8.00
9 Imagine Hunter 30-2 176 Melanson, Jean-Paul NSC 212   1205 14.48.19 2.43.19 2.30.48 0.09.39 250.498 9.00
10 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 201   1205 14.45.25 2.40.25 2.30.50 0.09.30 238.922 10.00
11 Brownie Shark 24 MacMullin, Steve NSC 219   1205 14.57.50 2.52.50 2.37.47 0.17.24 288.487 11.00
12 Valkyrie C&C 29-2 364 Towle, Jason NSC 189 1 1205 14.48.19 NR       17.00
12 Divine Wind Sabre 28 14193 Nihmey, Mason NSC 217 1 1205 14.57.28 NR       17.00

Queens Park 1 - JAM Fleet - July 17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1335
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 230   1335 19:42:50 6:07:50 5:29:58 0:00:00 230 1.00
2 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 201       DNF       7.00
2 Windscot C&C 27-4 74169 Tremblay, Rejean NSC 209       DNF       7.00
2 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239       DNF       7.00
2 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 201   1335   DNF       7.00
2 Imagine Hunter 30-2 176 Melanson, Jean-Paul NSC 212       DNF       7.00

Stony Point - JAM Fleet - Aug 7

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1005, Ave wind: 4-6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 201   1005 16:38:20 6:33:20 6:09:50 0:00:00 201 1.00
2 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 230   1005 17:03:08 6:58:08 6:15:05 0:05:52 238.984 2.00
3 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 230   1005 17:12:07 7:07:07 6:23:09 0:14:51 252.743 3.00

Queen's Park 2 - JAM Fleet - Aug 28

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1335
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Windscot C&C 27-4 74169 Tremblay, Rejean NSC 209   1335 17:07:12 3:32:12 3:16:54 0:00:00 209 1.00
2 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 201   1335 17:04:54 3:29:54 3:17:21 0:00:29 202.384 2.00
3 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 230   1335 17:19:06 3:44:06 3:21:02 0:04:36 243.232 3.00
4 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239   1335 17:24:46 3:49:46 3:23:13 0:07:08 259.534 4.00
5 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 230   1335 17:22:11 3:47:11 3:23:48 0:07:41 252.102 5.00
6 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 201   1335 17:18:59 3:43:59 3:30:36 0:14:34 242.897 6.00
7 Lady Cait J-32 18 Kitching, Peter NSC 138       DNF       9.00
7 Cariad Viking 34 54195 Brubacher, Doug BYC 141       DNF       9.00

Queen's Park 3 - JAM Fleet - Sept 18

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1335
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 201   1335 15:24:29 1:49:29 1:42:56 0:00:00 201 1.00
2 Windscot C&C 27-4 74169 Tremblay, Rejean NSC 209   1335 15:26:14 1:51:14 1:43:13 0:00:18 210.629 2.00
3 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 230   1335 15:30:09 1:55:09 1:43:18 0:00:24 232.181 3.00
4 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 230   1335 15:31:18 1:56:18 1:44:20 0:01:33 238.509 4.00
5 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239   1335 15:36:58 2:01:58 1:47:52 0:05:35 269.689 5.00
6 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 201   1335 15:32:22 1:57:22 1:50:21 0:07:53 244.378 6.00

26 km Race - JAM Fleet - Sept 25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1105, Course: 26Km, Wind dir: 040, Ave wind: 2-4
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 201   1105 15:48:22 4:43:22 4:26:26 0:00:00 201 1.00
2 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 230   1105 16:03:35 4:58:35 4:27:51 0:01:35 233.35 2.00
3 Windscot C&C 27-4 74169 Tremblay, Rejean NSC 209   1105 15:56:31 4:51:31 4:30:30 0:04:23 218.327 3.00
4 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 230   1105 16:10:37 5:05:37 4:34:09 0:08:37 248.303 4.00

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
NRNot Registered

nsc.ca/racing/results/scoring-inquiry/

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com